ZSTO Platforma Edu Szkoła dla dorosłych Doradca zawodowy  

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. dr. Władysława Bolewskiego w Krotoszynie

Technik logistyk

TECHNIK LOGISTYK (przedmiotem rozszerzonym jest język angielski) - Logistyka jest terminem opisującym wszelkie działania związane z procesem planowania, organizowania, realizowania i kontrolowania skutecznego i sprawnego przepływu surowców, materiałów do produkcji oraz gotowych wyrobów w celu zaspokojenia wymagań klienta. Logistyk to specjalista w dziedzinie ekonomii przedsiębiorstw i handlu, zajmujący się zarządzaniem procesem planowania i przepływu surowców, półproduktów oraz produktów. Zazwyczaj specjaliści od spraw logistyki zajmują się magazynami, dopływem surowców do fabryki a następnie wywożeniem gotowych wyrobów. Zakres obowiązków logistyka to: zaopatrzenie, planowanie produkcji, dystrybucja, transport, komunikacja.
Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych itp. Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu, spedytorzy, przedstawiciele handlowi, magazynierzy. Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu. Technicy logistycy projektują, organizują i odpowiadają za efektywność działania systemów dystrybucji, transportu i komunikacji. Jako pracownicy średniego szczebla wykonują szereg zadań o charakterze zarówno operacyjnym, jak i kierowniczym. Analiza ofert pracy przedstawianych przez pracodawców wskazuje rosnące zapotrzebowanie na techników logistyków, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta. Stanowiska logistyczne tworzone są w zasadzie w większości przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych.

KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE
w zakresie kwalifikacji:
SPL.01. Obsługa magazynów:
• przyjmowanie, przechowywania i wydawania towarów z magazynu,
• monitorowanie poziomu i stanu zapasów,
• obsługiwanie programów magazynowych,
• prowadzenie dokumentacji magazynowej,
• monitorowanie procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych;
w zakresie kwalifikacji:
SPL.04. Organizacja transportu:
• planowanie procesów transportowych,
• organizowania procesów transportowych,
• dokumentowania procesów transportowych.

PROFIL ABSOLWENTA:
zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany. Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta. oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem.

PO UKOŃCZENIU SZKOŁY UCZEŃ BĘDZIE POSIADAŁ UMIEJĘTNOŚCI:
• planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw;
• zarządzania zapasami,
• organizowania prac związanych z gospodarką magazynową,
• zarządzania gospodarką odpadami,
• planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.