Mechanik pojazdów samochodowych

Mechanikiem samochodowym nazywamy specjalistę zajmującego się naprawą samochodów, ale nie tylko. Może on też dokonywać niezbędnych regulacji w pojeździe i kontrolować jego stan techniczny, ale także stopień zużycia podzespołów i układów.
Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem samochodu osobowego (a jest ich zarejestrowanych ok. 20 mln) dobrze zna ten lęk, kiedy coś zepsuje się w jego ukochanym pojeździe i musi odwiedzić mechanika samochodowego. Najlepiej mają się szczęśliwcy, którzy mogą pochwalić się znajomością z takim fachowcem.
Mechanicy oprócz osobówek mogą też naprawiać autobusy, jednoślady, ciągniki, maszyny rolnicze i inne wehikuły.
Uczący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej. Zapotrzebowanie na mechaników pojazdów samochodowych jest bardzo duże.
Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
użytkowania pojazdów samochodowych,
diagnozowania pojazdów samochodowych,
naprawiania pojazdów samochodowych,
kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.
Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmowanie pracy między innymi w:
stacjach obsługi pojazdów samochodowych,
zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych,
salonach sprzedaży samochodów i instytucjach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi,
przedsiębiorstwach transportu samochodowego,
przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji,
firmach zajmujących się likwidacją i recyklingiem pojazdów samochodowych.
W zawodzie mechanik pojazdów samochodowych uczniowie kształcą się w jednej kwalifikacji
MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
Uczniowie którzy zdecydują się na ten kierunek mają możliwość uzyskania darmowego prawa jazdy.
Absolwent w ciągu kolejnych 2 lat, w naszej Niepublicznej Branżowej Szkole II stopnia, może uzyskać tytuł Technika Pojazdów Samochodowych.