Tapicer

Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie:
DRM.05. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych
Cele kształcenia:
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie tapicer powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji DRM.05. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych:
1) wykonywania wyrobów tapicerowanych i prac dekoratorskich;
2) wykonywania napraw i renowacji wyrobów tapicerowanych.
Zawód tapicer obejmuje efekty kształcenia jak:
• tapicerowanie części mebli lub kompletów mebli (np. tapczany, krzesła) na podłożach twardych i miękkich,
• tapicerowane części wyposażenia środków transportowych i sprzętu sportowego,
• prace dekoracyjne związane z urządzaniem salonów, wystaw czy innych wnętrz, także mieszkalnych,
• wykonywanie napraw tapicerowanych części mebli i sprzętów
Przez cały okres nauki uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe na zajęciach praktycznych w wybranych zakładach, które w pierwszej i drugiej klasie odbywają się dwa razy w tygodniu natomiast w klasie trzeciej wymiar zajęć praktycznych wynosi trzy dni tygodniowo.
Tapicer wykonuje zaprojektowane części nowych mebli i kompletów mebli, tapicerowane części wyposażenia środków transportowych (np. siedzenia samochodowe), sprzętu sportowego, tapicerowanie sprzętu medycznego oraz innych specjalistycznych wyrobów tapicerowanych zgodnych z zamówieniem. Wykonuje także naprawy uszkodzonych lub zużytych tapicerowanych części mebli i sprzętów. Zajmuje się również renowacją i rekonstrukcją wyrobów tapicerowanych oraz pracami dekoratorskimi. Zadania zawodowe tapicer wykonuje przy pomocy maszyn do szycia, urządzeń, narzędzi i przyborów tapicerskich, wykorzystując różnorodne surowce, materiały i półfabrykaty tapicerskie.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie tapicer może pracować w zakładach produkcyjnych, w salonach meblowych jako doradca i sprzedawca, oraz jako renowator mebli tapicerowanych. Może również założyć własną firmę świadczącą usługi w zakresie naprawy, konserwacji i produkcji oraz sprzedaży mebli tapicerowanych i materiałów do ich produkcji.